O co zapytać fotografa?

O co zapytać fotografa ślubnego

Kiedy decydujesz się na zatrudnienie fotografa na swój ślub, kluczowe jest to o co zapytać fotografa aby zrozumiał Twoje oczekiwania i był w stanie uwiecznić najważniejsze chwile tego wyjątkowego dnia. Poniżej znajdziesz listę kluczowych pytań, które warto przedyskutować przed podpisaniem umowy.

Lista pytań do fotografa ślubnego:

Czy mogę zobaczyć większą ilość zdjęć?

Oczywiście, nie wyobrażamy sobie, że ktokolwiek mógłby dokonać wyboru fotografa ślubnego bez wcześniejszego obejrzenia większej ilości zdjęć z różnych reportaży i sesji ślubnych. Istnieją dwa sposoby, aby zapoznać się z większą liczbą fotografii. Pierwszym z nich jest odwiedzenie naszego bloga, gdzie znajdziesz przynajmniej kilka reportaży ślubnych oraz sesji plenerowych. Drugą jest umówienie się na spotkanie z nami po wcześniejszym przejrzeniu bloga, podczas którego będziecie mogli zobaczyć albumy, w których zawarte są pełne historie ślubne. Kliknijcie tutaj, aby przejść do naszego bloga.

Jak można zarezerwować termin?

Jedynie podpisanie umowy (zdalne lub w trakcie spotkania) oraz wpłata zadatku skutecznie rezerwują termin. Zadatek to najczęściej 20% wartości umowy. Wtedy macie pewność, że nikomu innemu ten termin nie zostanie sprzedany i będziemy z Wami w dniu ślubu. Często otrzymujemy pytanie, czy stosujemy tymczasową rezerwację terminów. Niestety, nie ma możliwości chwilowej rezerwacji.

Czy dysponujecie dodatkowym oświetleniem na ciemnej sali?

Bez względu na rodzaje oświetlenia panujące na salach, jesteśmy w stanie wykonać wysokiej jakości, dobrze naświetlone zdjęcia. Dysponujemy zestawem lamp błyskowych, które pozwalają nam uzyskać ostre i interesujące zdjęcia nawet w najtrudniejszych warunkach. Trudniejsze niż sama kwestia oświetlenia może być nieumiejętne korzystanie z dymu przez zespoły muzyczne lub DJ-ów :). Oczywiście, staramy się działać prewencyjnie i zazwyczaj w pierwszej kolejności kontaktujemy się z DJ-ami lub zespołami muzycznymi, aby dowiedzieć się, jakiego sprzętu zamierzają użyć. W ten sposób jesteśmy przygotowani na ewentualne wyzwania i możemy dogadać szczegóły dotyczące ich użycia.

Jak postępujecie, gdy przygotowania do ślubu odbywają się w różnych miejscach?

Przede wszystkim istotne jest dokładne ustalenie odległości i czasu dojazdu między miejscami Waszych przygotowań. Jeśli podróż zajmuje więcej niż 30 minut, skupiamy się głównie na fotografowaniu przygotowań panny młodej oraz pierwszego, wspólnego spotkania (first look). Niezbędne jest, abyśmy nie tracili zbyt wiele czasu na organizację logistyczną.

Co zawiera umowa z fotografem ślubnym?

To bardzo ważne pytanie do fotografa ślubnego. Zapisy umów mają Was chronić przed możliwymi najgorszymi sytuacjami. Oprócz podstawowych danych umowa zawiera zapisy, które chronią zarówno Was, jak i nas. W umowie znajdują się informacje o płatnościach za usługi, terminach dostarczenia zdjęć, kwestiach związanych z RODO oraz zgodach marketingowych na publikację zdjęć.

Czy na wesele przyjedzie ktoś inny?

Niestety, w branży często zdarza się praktyka łapania wielu zleceń na ten sam termin i odsprzedawania ich podwykonawcom. U mnie takie działanie nie ma miejsca. Wszystkie zdjęcia, które znajdziesz na mojej stronie, są mojego autorstwa, więc zatrudniasz mnie jako swojego fotografa. Osobiście wykonuję zdjęcia podczas Waszych uroczystości. Uważam, że to kluczowy element wysokiej jakości obsługi. Do każdego zlecenia podchodzimy z zaangażowaniem, dążąc do uzyskania jak najlepszych kadrów. „KAMA Weddings – Fotografia i film ślubny” to nasza osobista marka, która towarzyszy Wam od początku do końca współpracy.

Czy musimy zapewnić noclegi?

Nie ma takiego obowiązku. Zazwyczaj, jeśli jest taka potrzeba, rezerwujemy noclegi sami. Rzadko zdarzają się sytuacje, gdy klienci muszą się tym zajmować, ale są to wyjątkowe przypadki. W większości sytuacji nie chcemy obarczać klientów dodatkowym zadaniem polegającym na szukaniu noclegu dla nas.

Czy polecicie fajne miejsca na sesje?

Oczywiście. Znamy wiele fantastycznych miejsc na sesje ślubne i z przyjemnością zaproponujemy Wam kilka opcji. Zapytamy tylko o Wasze preferencje, czy wolicie sesje w klimacie miejskim, industrialnym, czy może interesują Was sesje w lesie lub w górach. Odwiedziliśmy wiele interesujących lokalizacji, w których można zrobić piękną sesję ślubną.

W jakiej formie zostaną dostarczone zdjęcia?

Każda para otrzymuje od nas indywidualny link do pobrania zdjęć. Jest on ograniczony czasowo aby zabezpieczyć się przed pobraniem zdjęć przez osoby nieupoważnione. Jest to najwygodniejsza i najszybsza forma dostarczenia Wam materiału fotograficznego. Dodatkowo jest także możliwość zrobienia stworzenia prywatnej galerii Google, z której można korzystać bezterminowo.

Czy oferujecie albumy, wydruki lub inne dodatki poza pakietami?

Oczywiście. Uważamy, że albumy ślubne są jednymi z najtrwalszych pamiątek z tego wyjątkowego dnia, dlatego bardzo nam zależy, aby nasi klienci mieli możliwość otrzymania lub zamówienia takich albumów od nas. Większość par decyduje się na albumy już po otrzymaniu gotowych galerii ze zdjęciami. Więc decyzje o ich zamówieniu można podjąć w późniejszym terminie

Czy zdjęcia, które otrzymamy będą kolorowe czy czarno-białe?

Kolorowe zdjęcia stanowią główny element galerii, stanowiąc aż 80-90% jej zawartości. W przypadku udostępniania zdjęć w wersji czarno-białej, zawsze istnieje uzasadnienie dla tego wyboru. Czasami użycie koloru może zakłócać czytelność lub interpretację obrazu. Warto zaznaczyć, że decyzja o prezentacji wersji monochromatycznej nie wynika z próby ukrycia braków w umiejętności obróbki kolorowych zdjęć, lecz jest świadomym wyborem mającym na celu lepsze oddanie treści fotografii.

Ile zdjęć otrzymamy z naszego ślubu oraz wesela?

To zazwyczaj zależy od wybranych pakietów z naszej oferty ślubnej. W każdym z nich znajduje się opis gwarantowanej liczby zdjęć, które otrzymacie. Ta liczba nie stanowi jednak maksymalnej ilości zdjęć, gdyż wesela różnią się między sobą liczbą gości, atrakcjami, zdjęciami grupowymi itp. W przypadku standardowego, najniższego pakietu, gwarantowana liczba zdjęć wynosi 300-600 sztuk.

Jak długo czekamy na zdjęcia?

Pierwsze zdjęcia w formie zapowiedzi wysyłamy Parom Młodym kilka dni po ślubie. Maksymalnie do 2 tygodni. W ten sposób mogą trochę zaspokoić swoją ciekawość i podzielić się radością ze znajomymi w pracy. Umowny termin na dostarczenie galerii ze zdjęciami ślubnymi to 140 dni roboczych od dnia reportażu lub od dnia sesji plenerowej. Galeria często jest gotowa szybciej, do 30 dni po ślubie. Zależy to jednak od ilości zleceń.

A co w przypadku utraty zdjęć?

To istotne pytanie dla fotografa, który ma uwiecznić niepowtarzalne chwile, takie jak ceremonia zaślubin. Od rozpoczęcia sesji zdjęcia są zapisywane równolegle na dwóch kartach pamięci. Do momentu dostarczenia gotowej galerii, zdjęcia są przechowywane w dwóch kopiach w różnych lokalizacjach. Cały proces jest bardziej skomplikowany ze względu na wymianę i przechowywanie kart pamięci itd. Kwestia zabezpieczania danych może być skomplikowana, ale procedury, które stosujemy, jak do tej pory zdawały egzamin.

Co w przypadku awarii sprzętu fotograficznego w dniu ślubu?

Zawsze zabieramy ze sobą 2 lub 3 aparaty. Nie wyobrażamy sobie, że moglibyśmy nie dostarczyć wysokiej jakości zdjęć ślubnych z powodu awarii sprzętu. Oczywiście nie tylko aparaty, ale także pozostały sprzęt zabieramy w dwóch kopiach, abyśmy mogli w pełni skupić się na fotografowaniu. Podczas fotografowania tak dynamicznej imprezy jak wesele, może zdarzyć się wiele niemiłych niespodzianek, na które musimy być przygotowani.

Jak będziecie ubrani podczas naszego ślubu oraz wesela?

Starannie dobieramy strój, aby nie wyróżniać się spośród gości weselnych. Nasze ubranie jest eleganckie i dostosowane do charakteru fotografowanych wydarzeń. Uważamy, że dbanie o nasz wygląd to wyraz szacunku dla Was, dlatego nie tolerujemy niedbałości w tej kwestii.

Co się stanie w przypadku, gdy zachorujecie i nie pojawicie się na ślubie?

Generalnie, zawsze staramy się zapobiegać takim sytuacjom (do tej pory nie zdarzyło się nam szukać zastępstwa). Jednakże, w przypadku ewentualnego zdarzenia takiego rodzaju, utrzymujemy stały kontakt z innymi fotografami, którzy mogliby z godnością zastąpić nas w pracy. Dzięki dobrym relacjom z fotografami ślubnymi na lokalnym rynku, jesteśmy w stanie liczyć na ich wsparcie, podobnie jak oni na nasze. Takie zdarzenie musiałoby być spowodowane bardzo poważną sytuacją związaną ze zdrowiem lub sytuacją losową najwyższej rangi.

Czy są jakieś dodatkowe opłaty poza pozycjami wymienionymi w cenniku?

Unikamy sytuacji, w których coś jest pominięte, dlatego cenniki usług fotograficznych, które otrzymujecie od nas na etapie zapytania ofertowego, są kompleksowe i bardzo szczegółowe. Cennik obejmuje wszystkie usługi, z wyjątkiem indywidualnych ustaleń, które są omawiane podczas negocjacji. Przed podpisaniem umowy na pewno będziecie mieli okazję zapoznać się z cennikiem, a jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, wszystko zostanie wyjaśnione.